Browsing Category

درباره کانادا

به گزارش راهنمای ایرانیان کانادا : کانادا (Canada) شمالی ترین کشور قاره ی آمریکا و با مساحتی حدود 9.98 میلیون کیلومتر مربع بعد از روسیه دومین کشور بزرگ جهان به حساب می آید. نام این کشور از واژه ی سرخ پوستی (Kanata) به معنی دهکده یا سکونتگاه گرفته شده است با اینکه مساحت کانادا 6 برابر ایران و 40 برابر کشور انگلیس است اما در سال 2016 جمعیت آن به 36 میلیون نفر می رسید چرا که بخش زیادی از مساحت این کشور به دلیل سرمای هوا و نزدیک بودن به قطب شمال خالی از سکنه می باشد.

درسال ۱۴۹۷ جان کابوت، بعد از رسیدن به  سواحل نیوفوندلند یک مستعمره بریتانیایی ایجاد کردو بعد از ۴۰ سال فردی به نام ژاک کارتیه  در نزدیکی شهر مونترال ساکن شد و در دهانه رود سن لوران در نزدیکی شهر مونترال مستعمره ای فرانسوی بنا نهاد. بعد از به وجود آمدن این دو مستعمره، مهاجران بریتانیایی در سواحل دریا و خلیج هادسن ساکن شدند به همین دلیل است که بیشتر ساکنین کبک فرانسوی زبان هستند.

این کشور از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از جنوب به کشور آمریکا منتهی میشود و طولانی ترین مرز زمینی را با کشور آمریکا دارد کانادا از جمله کشورهایی است که در قرن نوزدهم و در31 دسامبر سال 1857 میلادی به دستور ملکه ویکتوریا پایتخت خود را به شهر آتاوا منتقل کرد چون این شهر امکان حمل و نقل آسانتری به سایر شهرها داشت و دارای موقعیت مناسب تری نسبت به سایر پایتخت ها بود البته یکی از دلایل اصلی این انتخاب قرار داشتن آتاوا به عنوان تنها زیستگاه در مرز میان ایالت‌های انتاریو  بود و  نتیجه ی این انتخاب سازش دو ایالت کانادای بالایی و کانادای پایینی و مردم انگلیسی و فرانسوی شد.

پایتخت های سابق کانادا کینگستون، مونترال، تورنتو در استان انتاریو و کبک بودند تا اینکه آتاوا (آدوا یا آتوا (Ottawa  به عنوان پایتخت رسمی کانادا معرفی شد. اتاوا چهارمین شهر بزرگ کانادا است این شهر در 400 کیلومتری شمال شرقی تورنتو و 200 کیلومتری غرب مونترال قرار دارد.

تقسیمات کشوری کانادا
کانادا از 10 استان، 3 سرزمین و 5 منطقه ی اصلی به نام های West Coast ، Prairies، North، Central و Atlantic تشکیل شده است.

تفاوت بین استان و قلمرو در این است که استان ها در بعضی زمینه های مشخص دارای قوانین مجزا و مخصوص به خود هستند به معنای دیگر استقلال زیادی دارند در صورتی که قلمروها به جز در مواردی خاص دقیقا تابع قوانین فدرال هستند.
استان های کانادا:

مرکز استان
نام استان
منطقه

Victoria

ویکتوریا
British Columbia

بریتیش کلمبیا
کرانه غربی

(West Coast)
1

Edmonton

ادمونتون
Alberta

آلبرتا
منطقه چمنزار

(Prairies)
2

Regina

ریجاینا
Saskatchewan

ساسکاچوان
منطقه چمنزار

(Prairies)
3

Winnipeg

وینیپگ
Manitoba

مانیتوبا
Prairies provinces
4

Toronto

تورنتو
Ontario

انتاریو
منطقه کانادای مرکزی

(Central Canada)
5

Quebec City

کبک سیتی
Quebec

کبک
منطقه کانادای مرکزی

(Central Canada)
6

Fredericton

فردریکتون
New Brunswick

نیو برانزویک
منطقه اطلس

(Atlantic region)
7

Charlottetown

شارلوت تاون
Prince Edward Island

جزیره پرنس ادوارد
منطقه اطلس

(Atlantic region)
8

Halifax

هلیفکس
Nova Scotia

نوا اسکوشیا
منطقه اطلس

(Atlantic region)
9

St. John’s

سینت جانز
Newfoundland and Labrador

نیو فاندلند و لابرادور
منطقه اطلس

(Atlantic region)
10

منطقه شمالی (North) :  منطقه ای که مهمترین فعالیت های آن صنایعی مانند جنگلداری، کشاورزی، ماهیگیری و استخراج معادن است.

کانادای مرکزی: پرجمعیت ترین منطقه در کانادا است و بیش از 75 درصد از محصولات کانادا در استان های کبک و انتاریو تولید میشود.

منطقه چمنزار: زمین های این منطقه برای کشاوزی مناسب است همچنین  زمین ها غنی از مواد معدنی و منابع انرژی می باشند.

کرانه غربی: ازجمله فعالیت های مهم استان های این منطقه می توان به میوه کاری و صنعت گردشگری ،صنعت چوب و ماهیگیری اشاره کرد.
 بهترین شهرهای کانادا برای ایرانیان
ایرانیان در ابتدای قرن بیستم وارد کانادا شدند در آن زمان تعداد ایرانیان ساکن این کشور بسیار کم بود اما از سال 1388 (2009.م) مهاجرت ایرانیان به این کشور به صورت قابل توجهی افزایش یافت.

بر اساس آمار منتشر شده بعد از ایرانی ها مردم کشورهای پاکستان، آمریکا، سوریه، انگلستان و فرانسه بیشترین تعداد مهاجرین را در طول سال های 2011 تا  2016 داشته اند..

ایرانیان زیادی کشور کانادا را به دلیل داشتن امکانات رفاهی و برخوداری از کیفیت بالای زندگی برای مهاجرت انتخاب می کنند اما انتخاب شهری برای محل سکونت رایج ترین سوالی  است که مهاجرین قبل از شروع مهاجرت می پرسند عوامل زیادی می تواند در  انتخاب شهر محل سکونت شما موثر باشد در ادامه ی این مقاله به بررسی شرایط زندگی در شهر های پرطرفدار کانادا می پردازیم.

شهرهای اصلی کانادا (از غرب به شرق) عبارتند از: ونکوور (بریتیش کلمبیا)، ادمونتون، کلگری (آلبرتا)، ساسکاتون (ساسکاچوان)، وینیپگ (مانیتوبا)، تورنتو، اتاوا (انتاریو)، مونترال (کبک)، فردریکون( برانسویک)، شارلوت تاون (جزیره پرنس ادوارد)، هالیفاکس (نوا اسکوشیا)، سنت جان (نیوفاندلند)

اتاوا (Ottawa)
اتاوا(پایتخت کانادا) در لیست دومین شهر مناسب برای زندگی در کشور کانادا قرار دارد 50 درصد از ساکنان این شهر انگلیسی زبان و 30 درصد به زبان فرانسوی و بقیه ی ساکنین به زبان های دیگر صحبت می کنند تابستان های اتاوا بسیار گرم و زمستان ها سرد و یخبندان است.

درآمد بالا و ارزانی مسکن
تمیز بودن شهر
کیفیت بالای زندگی
فرهنگ بالای ساکنین
وجود افراد با تحصیلات بالا
دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی و با کیفیت
دسترسی آسان به مراکز درمانی

از جمله دلایلی است که مهاجرین، اتاوا را برای سکونت انتخاب می کنند. زمستان های بسیار سرد و طولانی ، هجوم حشرات در تابستان از جمله نکات منفی این شهر است البته این شهر مناسب افرادی است که به کارهای دولتی علاقه دارند.
کالگری (Calgary)
یکی دیگر از شهرهای ثروتمند و  پرطرفدار برای سکونت کالگری در استان آلبرتا است کالگری پرجمعیت ترین و تمیزترین شهر در این استان است از جمله دلایلی که مهاجرین این شهر را برای سکونت انتخاب می کنند:

هوای پاک
درآمدهای بالا
کم بودن نرخ مالیات
وجود صنعت کشاورزی
ارزان بودن مسکن
کالگری تا ایالات متحده حدود 3 ساعت و تا کوه های راکی 1 ساعت فاصله دارد.

آب و هوای این شهر خشک و مرطوب است و زمستان هایی سرد و طولانی و تابستان هایی گرم دارد روزهای آفتابی در کالگری بسیار دلپذیر است میانگین دمای هوا در ماه ژانویه به منفی 8 درجه می رسد.

تابستان های کوتاه، زمستان های سرد و نرخ بالای بیکاری برای مهاجرین از جمله دلایل منفی برای مهاجرت به این شهر می باشد.
ساسکاتون (Saskatoon)
شهر ساسکتون واقع در استان ساسکا چوان به عنوان شهر پل ها شناخته می شود. این شهر از جمله بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهرهای کانادا است چرا که دارای فرصت های شغلی زیادی در زمینه های مختلف معدن، علوم زیستی، بیوتکنولوژی و حمل و نقل است.شهر ساسکتون به دلیل وجود دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی بسیار در حوزه های مختلف علوم و مهندسی امکانات مناسبی را برای تحصیل فراهم کرده است.

آب و هوای این شهر مرطوب بوده و تابستان هایی گرم و زمستان هایی بسیار سرد دارد میزان بارش برف و باران  نسبت به سایر شهر های کانادا کمتر است و به طور کلی شهری چهار فصل است.
ادمونتون (Edmonton)
شهر ادمونتون پایتخت آلبرتا به دلیل داشتن ذخایر نفت به عنوان پایتخت نفت کانادا شناخته شده است

این شهر به دلیل وجود

فرصت های شغلی زیاد
کم ترین نرخ بنزین و سوخت
مالیات کم
رشد اقتصادی بالا
ارزان تر بودن مسکن نسبت به سایر شهرهای کانادا

از جمله شهرهای پرطرفدار برای مهاجرت شناخته می شو. ادمونتون دارای آب و هوای خشکی می باشد و زمستان هایی بسیار سرد و طولانی دارد اغلب روزها در این شهر برفی است.
تورنتو (Toronto)
تورنتو در شمال دریاچه انتاریو واقع شده است و یکی از بزرگ ترین شهرهای کانادا محسوب می شود. برای افرادی که زندگی کردن در شهرهای بزرگ را دوست دارند تورنتو انتخاب مناسبی است این شهر یکی از شهرهای چند فرهنگی جهان بوده و قطب تجاری و مالی کانادا می باشد بزرگ ترین بانک های کانادا در این شهر قرار دارند.

فصل بهار در تورنتو بیش تر بارانی است تابستان ها بسیار گرم و زمستان های آن بسیار سرد و برفی  است در پاییز هوا سرد می شود و اغلب شاهد بارش باران در این شهر هستیم.

وجود سیستم آموزشی معتبر
در دسترس بودن وسایل حمل و نقل عمومی
وجود امکانات رفاهی زیاد
کم بودن میزان جرم و جنایت

برخی از جنبه های مثبت شهر تورنتو می باشد که باعث شده هر ساله افراد زیادی این شهر را برای مهاجرت انتخاب کنند.

وجود جمعیت زیاد در این شهر آلودگی هوا، گران بودن مسکن نسبت به سایر شهرهای کانادا، زمستان های سرد، هزینه ی بالای زندگی، ترافیک سنگین در خیابان های این شهر از جمله نکات منفی انتخاب تورنتو برای زندگی می باشد.
ونکوور (Vancouver)
ونکوور در ساحل غربی بریتیش کلمبیا قرار دارد و سومین شهر بزرگ و پرجمعیت کانادا است این شهر از نظر قومی و نژادی متنوع است .ونکوور یکی از شهرهای تمیز جهان است و بر روی گسل زلزله قرار دارد.

آب و هوای ونکوور نسبت به سایر شهرهای دیگر کانادا ملایم تر است به طوری که زمستان های گرم این شهر در مقایسه با سایر شهرها باعث شده مهاجران زیادی ونکوور را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند ولی گرانی مسکن و رشد سریع جمعیت از جمله نکات منفی برای مهاجرت به ونکوور است.
دلایل مهاجرت به کانادا :
به طور کلی اگر هدف از مهاجرت به کانادا  ادامه تحصیل است:
مونترال بهترین شهر برای شماست چرا که هزینه های پایین زندگی و وجود دانشگاه های مطرح و کمک هایی که دولت به دانشجویان می کند سبب شده این شهر بهترین انتخاب برای افرادی که به دنبال ادامه تحصیل باشند به حساب بیاید اما نکته ی قابل توجه برای کارکردن افراد در این شهر تسلط به زبان فرانسه است چرا که برای کارهای عمومی حتی کار در رستوران نیز تسلط به زبان فرانسه مهم و ضروری  است.
اگر هدف شما پیدا کردن سریع  کار است:
برای آن دسته از افرادی که قصدشان از مهاجرت پیدا کردن کار است شهرهای تورنتو و کلگری مناسب است به دلیل اینکه تورنتو به دلیل وجود شهرک های صنعتی زیاد و صحبت کردن جمعیت کثیری از ساکنین آن به زبان انگلیسی مناسب تر است

به طور کلی شرایط  کار در شهر تورنتو به مراتب بهتر از دیگر شهر‌های کاناداست پس چنانچه هدفتان از مهاجرت فقط کار است در انتخاب این شهر تردیدی نداشته باشید. 
اگر قصد سرمایه گذاری کلان دارید:       
اگر قصد دارید سرمایه گذاری انجام دهید شهر ونکوور را به شما پیشنهاد میکنیم این شهر برای افرادی که قصد سرمایه گذاری یا استفاده از پول به عنوان سود بانکی یا اجاره خانه را دارند مناسب است چرا که بازار مسکن و ساخت و ساز از پول سازترین حرفه ها در شهرهایی مثل تورنتو و ونکوور است. برای مهاجرینی که قصد استراحت و یا استفاده از اندوخته ی خود را دارند.

شهر ونکوور مناسب ترین انتخاب است.
کشور کانادا در یک نگاه

اتاوا
پایتخت

انگلیسی (۶۲% به عنوان زبان اول .رسمی ) ،

فرانسوی (۲۵% به عنوان زبان اول . رسمی )،

دو زبانه(10% انگلیسی و فرانسوی)
زبان رسمی

(CAD)دلار کانادا
واحد پول

کاتولیک 64% ، پروتستان 23.3%
دین

تورنتو
بزرگ ترین شهر

اتاوا، تورنتو
شهرهای مهم

9,984,670 کیلومتر
مساحت

راست
جهت رانندگی

سنگ آهن،نیکل،مس،طلا،نقره،ذغال سنگ
منابع طبیعی

مسیحی 67.2%

بی دین 23.9%

اسلام 3.2%

بودایی 1.1%

یهودی 1%
مذهب

گندم،جو،تنباکو،سبزیجات
کشاورزی

.ca
دامنه اینترنتی

پارلمانی
نوع حکومت

الیزابت دوم
ملکه

جاستین ترودو
نخست وزیر

8:30-
اختلاف ساعت با ایران

  میلیون نفر36.428.310 ( طبق برآورد سال 2016)
جمعیت کانادا

40.8 سال
میانگین سنی جمعیت کانادا

1.5 تریلیون دلار
تولید ناخالص ملی

1+
پیش شماره تلفن

سیاه 2.9%

آسیایی 14.2%

سفید 76.7%

آمریکایی لاتین 1.2%

اروپایی 76.7%
اقلیت ها