حمل و نقل عمومی در کانادا

حمل و نقل عمومی در کانادا

کشور کانادا سیستم حمل و نقل عمومی وسیعی دارد و دارای زیر ساخت های زمینی و هوایی گسترده ای می باشد که امکان رفت وآمد آسان و سریع را برای مردم فراهم کرده است. سیستم حمل و نقل عمومی در کانادا و هزینه بلیط و نحوه ی استفاده از آن با توجه به شهر های مختلف متفاوت است. همچنین در کانادا سرویس های مخصوصی ویژه ی معلولان وجود دارد که مخصوص این گروه ساخته شده است. هزینه ی پرداخت بلیط نیز با توجه با گروه سنی افراد متفاوت است.

کانادا دارای 11805 دستگاه اتوبوس،1431 واگن مترو،501 سیستم حمل و نقل عمومی بین شهری،521 قطار سبک شهری یا LRT(Light Rail Transit) می باشد.برای پرداخت هزینه ی حمل و نقل در این کشور می توانید از پول نقد،سکه یا بلیت های مخصوص مترو استفاده کنید برای استفاده از LRT ، مترو یا اتوبوس می توانید از سکه به عنوان پول نقد برای پرداخت کرایه استفاده کنید یا بلیت تهیه کنید. وسایل حمل و نقل عمومی در کانادا به شرح زیر می باشد:

حمل و نقل عمومی در کانادا

تاکسی

تاکسی ها یا (cabs) یکی از فراوان ترین وسایل حمل و نقل عمومی در کشور کانادا هستند در شهرهای کانادا تاکسی های زیادی با رنگ های مختلف در سطح شهر پراکنده شده است که دلیل رنگ های مختلف تاکسی ها وجود شرکت های تاکسیرانی مختلف در آن شهر است البته وجه اشتراک تمامی تاکسی ها وجود تابلوی پلاستیکی بر روی سقف آن هاست که در صورت خاموش بودن چراغ یعنی مسافر داخل ماشین است و روشن بودن چراغ بدین معنی است که ماشین در اختیار مسافر دیگری نیست و شما می توانید از آن استفاده کنید.

کرایه ی تاکسی با توجه به فاصله از مقصد و تعداد مسافران مشخص می شود نرخ کرایه در شهرهای مختلف کانادا متفاوت خواهد بود البته بیشتر تاکسی ها مجهز به تاکسیمتر هستند که معمولا مبلغ اولیه ای قبل از حرکت بر روی تاکسیمتر در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال ورودیه در تورنتو 4 دلار است و هزینه ی هر کیلومتر 1.5 دلار می باشد البته برخی از مسیرها دارای نرخ مشخصی هستند که معمولا این نرخ بر روی پنجره ی جلو ماشین قرار می گیرد.

شما می توانید برای تشکر از راننده ی تاکسی به او مبلغی به عنوان انعام دهید این مبلغ حدود ده درصد کرایه است همچنین می توانید یک دلار بابت حمل چمدان یا بار به راننده بدهید. بیشتر رانندگان تاکسی مایل به خرد کردن اسکناس های بزرگ نیستند.

مزیت استفاده از تاکسی در کانادا

 • هزینه ی استفاده از تاکسی نسبت به سایر وسائل نقلیه کمتر است.
 • می توانید تلفنی درخواست تاکسی کنید.
 • بعضی از تاکسی ها به صورت خودروهای استیشن یا ون هستند که می توان با آن ها بار هم جابه جا کرد.
 • تاکسی ها در سطح شهر پراکنده اند آن ها را می توان در سر چهارراه ها یا پارکینگ مراکز خرید پیدا کرد.
 • رانندگان تاکسی بسیار مودب هستند و به شما در پیدا کردن مسیر کمک خواهند کرد.

مزیت استفاده از تاکسی در کانادا

اتوبوس

یکی از روش های ارزان و راحت برای سفر استفاده از اتوبوس است با خرید یک بلیط سه دلاری می توانید از اتوبوس استفاده کنید افراد مسن  و دانش آموزان می توانند از تخفیف بلیط اتوبوس استفاده کنند همچنین با خرید بلیط ماهانه می توانید هزینه ی کمتری برای بلیط پرداخت کنید. بزرگ ترین شبکه ی مسیرهای اتوبوس توسط شرکتی به نام ” Greyhound ” و شرکان آن اداره می شود.

در کشور کانادا علاوه بر اتوبوس های شهری نوع دیگری از اتوبوسها به نام بین شهری وجود دارد که یکی از ارزان ترین وسائل حمل و نقل بین شهری به شمار می آیند علاوه بر این اتوبوس هایی به نام اتوبوس های برقی یا ” street car ” وجود دارند که بر روی ریل حرکت می کنند و بیشتر در قسمت های مرکزی شهر هستند مقررات استفاده از این اتوبوس ها مانند اتوبوس های معمولی می باشد. اتوبوس ها در زمان های مشخصی از روز در ایستگاه یا ” stop “توقف می کنند.

مزیت استفاده از اتوبوس در کانادا

 • ارزان ترین وسیله برای حمل و نقل در شهر است.
 • بیشتر اتوبوس ها دارای امکانات ویژه ای برای کم یا زیاد کردن ارتفاع و سطح شیبدار برای سوار شدن معلولان،افراد سالمند و کالسکه می باشد.
 • صندلی جلوی تمامی اتوبوس ها که با رنگ زرد مشخص شده است مخصوص بانوان باردار، معلولین و سالمندان می باشد.
 • مقرون به صرفه ترین راه برای حمل و نقل بین شهری است.

اتوبوس ها دارای سیستم های تهویه ی مناسبی هستند و سفر با آن ها راحت است.

قطار

در سال 1918 دولت کانادا با خرید چندین شرکت راه آهن که ورشکسته شده بودند و ادغام آن ها با یکدیگر راه آهن ملی کانادا را تشکیل داد در قرن نوزدهم خطوط راه آهن ارتباط گسترده ای بین شهرهای مختلف این کشور فراهم کردند شبکه ی راه آهن کانادا یکی از وسیع ترین شبکه های راه آهن جهان با بیش از پنجاه هزار کیلومتر(300000 مایل) خط راه آهن محسوب می شود بیشتر مردم کانادا سفر با قطار را ترجیح می دهند از آن جایی که حمل بار نسبت به حمل مسافر از اولویت بالاتری برخوردار است سریع ترین قطارهای کشور کانادا مخصوص حمل بار هستند البته راه آهن از نظر سرعت و قیمت قادر به رقابت با هواپیما نیست چراکه سرعت سفر با هواپیما چندین برابر سفر با قطار است.

مزیت استفاده از قطار در کانادا

 • به دلیل اینکه قطارهای کشور کانادا به آرامی حرکت می کنند به مسافران فرصت مناسبی می دهند تا از تماشای مناظر دیدنی و طبیعت زیبای مسیر لذت ببرند.
 • قطارهای لوکس کانادا دارای حمام، سالن غذاخوری و پنجره های بسیار بزرگی با چشم اندازهای وسیعی هستند.
 • قطار ایمن ترین و قابل اعتماد ترین وسیله ی ترابری شهری و بین شهری برای حمل و نقل کالا و مسافر محسوب می شود.
 • از نظر مصرف انرژی کارآمد ترین وسیله ی حمل و نقل می باشد.

مزیت استفاده از قطار در کانادا

دوچرخه

یکی از ارزان ترین و سالم ترین وسائل حمل و نقل در کانادا استفاده از دوچرخه می باشد. می توانید دوچرخه را  از فروشگاه های زنجیره ای یا وسایل ورزشی تهیه کنید بعضی از مغازه ها در کانادا دوچرخه اجاره می دهند همچنین می توانید با جستجوی عبارت ” bicycle rental ” دوچرخه اجاره کنید.
شاید به دلایل مختلفی مانند سردی هوا استفاده از دوچرخه به عنوان وسیله ی نقلیه خیلی محبوب نباشد ولی در کشور کانادا به دلیل وجود خطوط دوچرخه سواری و پارکینگ دوچرخه افراد زیادی از دوچرخه استفاده می کنند مردم کانادا برای تفریح، کاهش آلودگی و مصرف انرژی و تناسب اندام استفاده از دوچرخه را مفید می دانند. توجه داشته باشید استفاده از کلاه ایمنی در حین دوچرخه سواری اجباری است برای دوچرخه سواری نیازی به گواهینامه رانندگی نیست همچنین دوچرخه سواران باید تمامی قوانین رانندگی را رعایت کرده و از پیاده رو ها حرکت نکنند.

مزیت استفاده از دوچرخه در کانادا

 • از جمله دلایل استفاده از دوچرخه به عنوان وسیله ی حمل و نقل می توان به حداقل رساندن ترافیک و کاهش آلودگی هوا اشاره کرد.
 • استفاده از دوچرخه باعث تناسب اندام می شود.
 • برای پارک کردن دوچرخه ها مکان های زیادی وجود دارد.

مزیت استفاده از دوچرخه در کانادا

هواپیما

کانادا بیشترین ارتباطات هوایی با سایر شهرها و کشورهای دنیا را دارد در هر یک از شهرهای کانادا چند فرودگاه محلی و بین المللی وجود دارد این کشور نزدیک به صد خط هوایی دارد کشور کانادا یکی از امن ترین کشورهایی است که خطوط هوایی آن سابقه ی ایمنی عالی دارد هزینه ی بلیط پرواز از کانادا به مقاصد بین المللی ارزان است بهتر است برای پروازهای داخلی حداقل یک ساعت زودتر در فرودگاه حاضر شوید.

رانندگی با خودروی شخصی

بسیاری از افراد برای تردد در کانادا مایل به رانندگی با خودرو هستند افراد تازه وارد به کانادا می توانند برای راحتی و تسریع در کارهای خود با پرداخت 30 دلار در روز اتومبیل اجاره کنند البته فردی که می خواهد اتومبیل اجاره کند باید گواهینامه ی رانندگی داشته باشد.

رانندگی با خودروی شخصی

انواع بلیط وسایل حمل و نقل

برای حمل و نقل عمومی در کشور کانادا بلیط های مختلفی وجود دارد بلیط ها عبارت است از:

 • بلیط یک طرفه
 • بلیط دوطرفه
 • بلیط یک روزه (نامحدود)
 • بلیط برای طی ده مسیر
 • بلیط ماهانه
 • بلیط شبانه (از 6 بعداز ظهر تا 5 صبح)
 • کارت اپوس:این کارت هوشمند و قابل شارژ بوده و می توانید از گیشه های داخل مترو تهیه کنید.

بر طبق قانون حمل و نقل عمومی کانادا بدون داشتن بلیط نباید به محوطه ی مترو یا LRT وارد شوید و در صورت پیروی نکردن از این قانون ملزم به پرداخت جریمه خواهید شد.

برگه ی Transfer چیست؟

به گزارش سایت راهنمای ایرانیان کانادا : با داشتن برگه ی ترانسفر شما قادر هستید سوار اتوبوس یا مترو بعدی شوید بدون اینکه نیازی به ارائه ی بلیط داشته باشید. در صورتی که اتوبوس ، شما را تا ایستگاه مترو ببرد برای سوار شدن در مترو نیازی به برگه ی ترانسفر ندارید اما در صورتی که در مقابل ورودی ایستگاه پیاده شوید می توانید برگه ی ترانسفر را از راننده ی اتوبوس درخواست کرده و هنگام سوار شدن به مترو ارائه دهید همچنین اگر زمان خروج از مترو متوجه شوید که آن ایستگاه پارکینگ اتوبوس ندارد و شما برای سوار شدنن در اتوبوس مجبور به خروج از ایستگاه مترو هستید باید برگه ی ترانسفر ویژه ی مترو را از دستگاه هایی که در داخل ایستگاه مترو به رنگ قرمز وجود دارند دریافت کرده و در هنگام سوار شدن به اتوبوس تحویل دهید.

حمل و نقل برای معلولین

در کشور کانادا سازمان های خاصی مسئول ارائه ی خدمات ویژه برای حمل و نقل معلولین می باشند این خدمات برای ساکنین و افراد تازه وارد یکسان است با این شرایط افراد معلول قادر هستند مانند دیگر افراد به راحتی در جامعه زندگی کرده و تردد کنند افرادی که دارای ناتوانی بینایی، شنوایی، مشکلات حرکتی، استفاده کنندگان از اعضای مصنوعی یا صندلی چرخدار هستند می توانند از این امکانات استفاده کنند.

در برخی اتوبوس ها تعدادی صندلی کم ارتفاع برای استفاده کنندگان از صندلی چرخدار قرار گرفته است همچنین در مترو ها تعدادی صندلی به افراد معلول اختصاص داده شده است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.