Browsing Category

ویزای کانادا

به گزارش راهنمای ایرانیان کانادا: کشور کانادا در قاره آمریکای شمالی واقع در نواحی بالای ایالت متحده است. کانادا در سراسر جهان به عنوان کشور بسیار پیشرفته و توسعه یافته شاخته شده است، کانادا یکی از ایده آل ترین کشورهای جهان برای مهاجرت و سکونت میباشد. این امر باعث شده است که تقاضای مردم برای سفر به این کشور افزایش پیدا کند اما اکثر مردم نمی دانند که چگونه به کانادا سفر کنند و یا چه روشی سریع ترین راه ممکن برای سفر به کانادا است.

در این مقاله شما خواهید خواند که:

ویزای کانادا چیست؟
چه کسانی نیاز به ویزای کانادا دارند؟
انواع ویزای کانادا چیست؟
نحوه درخواست اخذ ویزای کانادا
مدارک مورد نیاز برای هرنوع ویزای کانادا چیست؟
شرایط دریافت ویزای کانادا
ریجکت شدن ویزای کانادا

ویزای کانادا چیست
ویزا مجوزی است که اجازه می دهد یک توریست برای بازدید از یک کشور خاص، وارد آن شود. ویزا معمولا به صورت یک لیبل برچسبدار به صفحه پاسپورت قرار می گیرد.  ویزا مدت زمان مجاز بودن در آن کشور را نشان میدهد، درواقع تاریخ ورود و خروج شخص گیرنده را بیان می کند. ویزا توسط مقامات مهاجرتی کشور مقصد صادر می شود، معمولا کنسولگری یا سفارت آن کشور صادر می کند.  در مواردی که کشور مقصد کنسولگری یا سفارت در کشور شما ندارد، باید ویزای خود را از سفارت کشور دیگری که مجاز به صدور ویزای آن کشور مقصد را دارد، دریافت کنید. هر کشوری سیاست خاصی برای صدور ویزا دارد، اما به طور کلی روند درخواست ویزا مشابه است اما بسته به ملیت، کشور مقصد، هدف سفر و حتی تعداد دفعاتی که مایل به بازدید از آن کشور هستید، دریافت ویزا متفاوت خواهد بود.

ویزای کانادا یک لیبل است که بر روی گذرنامه یا پاسپورت شما الحاق می شود و به شما اجازه ورود به کشور کانادا را می دهد.  این ویزا مجوز شما برای سفر به کشور کانادا است و به طور قانونی می توانید به طور موقت یا دائمی در کانادا اقامت داشته باشید. گرفتن ویزای کانادا به این معنی است که کنسولگری کانادا یا سفارت کانادا در نظر گرفته است که شما واجد شرایط لازم برای ورود به کشور کانادا هستید.

چه کسی نیاز به ویزای کانادا دارد
افرادی که دارای مجوز سفر الکترونیکی (ETA) کانادا نیستند نیاز به دریافت ویزای کانادا هستند و حدود 148 کشور وجود دارد که شهروندانش برای ورود به کانادا نیاز به ویزا دارند. عبارتند از:

افغانستان، آلبانی، الجزایر، آنگولا، آرژانتین، ارمنستان، آذربایجان، بحرین، بنگلادش، بلاروس، بوسنی و هرزگوین، بورکینافاسو، میانمار، بوروندی، آفریقای مرکزی، چین، کوبا، مصر، اتیوپی، گرجستان، گینه، هند، اندونزی، ایران، عراق، اسرائیل، اردن، قزاقستان، کنیا، کره شمالی، کویت، قرقیزستان، لبنان، لیبی، مقدونیه، ماداگاسکار، مالزی، مالدیو، موریس، مونته نگرو، مراکش، نپال، نیجریه، عمان، پاکستان، پاراگوئه، پرو، فیلیپین، قطر، روسیه، عربستان، سنگال، صربستان، سومالی، آفریقای جنوبی، سودان، سریلانکا، سوریه، تاجیکستان، تایلند،تونس، ترکمنستان، ازبکستان، ونزوئلا، ویتنام، یمن.
مجوز سفر الکترونیکی (ETA) کانادا
از تاریخ ۱۵ مارچ ۲۰۱۶، تمام اتباع خارجی که معاف از دریافت ویزای کانادا هستند، برای سفر به این کشور باید مجوز سفر الکترونیکی (ETA) کانادا را دریافت کنند. این مجوز حتی برای سفرهای ترانزیت یا عبور موقت هم مورد نیاز میباشد. این مجوز الکترونیکی به پاسپورت شما الصاق شده و به مدت ۵ سال تا زمانیکه گذرنامه شما اعتبار داشته باشد معتبر خواهد بود واگر گذرنامه جدیدی را دریافت کردید، باید یک (ETA) جدید درخواست دهید چون این مجوز از یک پاسپورت به پاسپورت دیگر منتقل نمی شود. کشورهایی که از دریافت ویزای کانادا معاف هستند اما نیازمند مجوز سفر الکترونیکی (ETA) کانادا هستند به شرح زیر هستند:

استرالیا، اتریش، بلژیک، انگلیس، بلغارستان، شیلی، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، استونی،فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، ژاپن، جمهوری کره، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، مکزیک، هلند، نیوزیلند، نروژ، لهستان، پرتغال، سنگاپور، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئیس، امارات متحده عربی.
شرایط و مدارک مورد نیاز اخذ مجوز سفر الکترونیکی (eTA) کانادا:

گذرنامه (پاسپورت) معتبر صادر شده توسط یکی از کشورهای ذکر شده در بالا
یک آدرس ایمیل معتبر
با استفاده از برگه مسافرت پناهندگی، برگه مسافرت اضطراری، برگه مسافرت سازمان‌های آمریکایی (OAS) یا پروانه عبور سازمان ملل شما نمی توانید درخواست eTA دهید.
اگر از نظر قانونی اقامت دائم ایالات متحده را دارید اما پاسپورت ندارید، می‌توانید با توجه به موارد زیر تقاضای eTA کنید:

سند معتبر مسافرت پناهندگی ایالات متحده
مجوز معتبر ورود مجدد به ایالات متحده

کارت اعتباری برای پرداخت ۷ دلار کانادا
ویزا کارت، مستر کارت، آمریکن اکسپرس، یا ویزا کارت پیش پرداخت شده، مستر کارت یا آمریکن اکسپرس
شما نباید سابقه جنایی داشته باشید.
شما باید حداقل 18 سال داشته باشید و اگر شما کمتر از 18 سال داشته باشید، ولی یا سرپرست باید از طرف شما درخواست دهد.
eTA یک سند مسافرتی شخصی است و نمی توان توسط چندین نفر استفاده شود. این مجوز به طور خودکار به گذرنامه یک شخص الصاق می شود، به همین دلیل هر یک از اعضای خانواده باید eTA جداگانه درخواست دهند.

مدت زمان دریافت مجوز سفر الکترونیکی (eTA) کانادا:
(eTA) یکی از اسنادی است که در سریع ترین زمان صادر می شود، بنابراین زمان صدور بسیار کوتاه است و بیش از یک هفته طول نخواهد کشید. گاها در مواردی دیده شده است افراد بلافاصله بعد از ارسال درخواست، تأییدیه eTA خود را دریافت می کنند.  شما فقط یک ایمیل دریافت خواهید کرد که نشان دهد شما برای eTA تایید شده است و پس از آن می توانید به کانادا سفر کنید.
انواع ویزای کانادا
از آنجا که دو نوع ویزای کانادا وجود دارد، هر دسته دارای انواع خاص خود هستند که افراد می توانند بسته به واجد شرایط بودن شان یکی را دریافت کنند. ویزای کانادا به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود:

ویزای موقت کانادا
ویزای دائمی کانادا

ویزای موقت کانادا

کانادا کشور بسیار توسعه یافته ای است و بسیاری از مردم علاقه مند به بازدید از آن هستند. آنها می خواهند به عنوان گردشگر و توریست برای اهداف گردشگری، بازدید از خانواده، تحصیل، یا کار به کانادا سسفر کنند. از این رو بسیاری از افراد اقدام به دریافت ویزای موقت کانادا می کنند که این نوع ویزاها ویزای کوتاه مدت محسوب میشوند. ویزای موقت به ویزایی گفته می شود که سفارت کانادا به شخص متقاضی اجازه می دهد برای مدت کوتاهی که معمولا 6 ماه یا کمتر، در کانادا اقامت داشته باشد و تا قبل از اتمام تاریخ ویزا به کشور خود بازگردد زیرا ویزای کوتاه مدت به متقاضی اجازه اقامت طولانی نمی دهد و غیر قانونی خواهد بود.

ویزای موقت کانادا (TRV) خود به دو دسته تقسیم می شود. تفاوت اصلی بین این دو نوع ویزا در تعداد ورودشان به کشور کانادا است.

ویزای یکبار ورود
ویزای چنبار ورود یا ویزای مولتی

ویزای یکبار ورود کانادا
ویزای یکبار ورود به شخص متقاضی اجازه ورود به کانادا را فقط یک بار می دهد. ویزای تک ورودی اجازه می دهد که فرد فقط یک بار وارد کانادا شود و به مدت 6 ماه اقامت داشته باشد و سپس به کشور خود برگردد.
ویزای مولتی کانادا
ویزای چند بار ورود یا ویزای مولتی به شخص متقاضی اجازه ورود متعدد می دهد یعنی ویزای مولتی اجازه می دهد فرد تا چندین بار به کانادا وارد شود و موقتا اقامت داشته باشد و کار خود را انجام دهد. جالب است که بدانید ویزای مولتی کانادا در ایران به ویزای 5 ساله کانادا هم معروف است و اکثر شرکت های خدمات ویزا از این عنوان استفاده می کنند.

افرادی که ویزای مولتی کانادا دارند می توانند تا پایان اعتبار ویزای خود (اعتبار ویزای مولتی کانادا تا زمان اعتبار گذرنامه است) در هر زمانی که اخواهند وارد خاک کانادا شوند و در هر بار به مدت 6 ماه اقامت داشته باشند، اما بعد از اتمام 6 ماه فقط کافیست به مدت 6 ساعت از کانادا خارج شوند و دوباره برگردند، در این صورت دوره اقامت 6 ماه بعدی شروع می شود.

ویزای موقت کانادا دارای انواع مختلفی است که بسته به هدف سفر یکی از آنها برای شخص متقاضی صادر می شود، عبارتند از:
1. ویزای توریستی کانادا
هنگامی که کسی می خواهد برای مدت کوتاهی به کشور کانادا برود، مدت زمان این سفر معمولا کمتر از 6 ماه است، باید یک ویزای اقامت موقت توریستی دریافت کند. ویزای توریستی یک ویزای اقامت موقت کانادا است که به دارنده ویزا اجازه می دهد به منظور گردشگری یا تعطیلات در کانادا و یا بازدید از خانواده به کانادا سفر کند. با این ویزا، شما مجاز به سفر در سراسر کانادا برای مدت زمان کمتر از 6 ماه هستید. توجه داشته باشید که شما مجاز به دریافت اسناد آموزشی یا کاری کانادایی و یا اقامت دائم نیستید و همچنین مجاز به کار یا تحصیل نخواهید بود و خدمات بهداشتی رایگان یا سایر مزایای دولتی به شما تعلق نمی گیرد.
شرایط و مدارک دریافت ویزای توریستی کانادا:

سن بالای 18 سال داشته باشید در صورت زیر 18 سال بودن، باید یکی از والدین ویزای کانادا را درخواست دهد.
گذرنامه معتبر با بیش از 6 ماه اعتبار که حداقل یک صفحه خالی داشته باشد.
تمامی مدارک شناسایی به زبان انگلیسی و یا فرانسوی ترجمه و مورد تایید دادگستری باشد.
گواهی سوء پیشینه با مهر تایید دادگستری
پرداخت تمامی هزینه های اخذ ویزای کانادا که حدودا 185 دلار کانادا است.
اسناد ملکی مورد نیاز
تکمیل صحیح فرم درخواست ویزای کانادا
بیانیه بانکی جهت اعلام توانایی پرداخت هزینه های سفر
با توجه به اینکه کانادا در ایران سفارت ندارد، جهت انجام مصاحبه وقت سفارت کانادا در هر زمانی باید آماده باشید.
در صورت نیاز ارائه تاییدیه پزشکی که بیماری خاصی نداشته باشید
ارائه مدارک ملکی و مالی جهت اثبات اقامت موقت در کانادا
ترجمه تمامی مدارک شناسایی و.. از جمله گواهی اشتغال به تحصیل

مدت زمان صدور و اعتبار ویزای توریستی کانادا:
مدت زمان صدور ویزای توریستی کانادا با توجه به کشوری که در آن مصاحبه وقت سفارت انجام داده اید متفاوت است. با این حال، زمان پردازش کلی از 8 تا 40 روز متغیر است.  بنابراین، مجبور خواهید بود که حدود 1 ماه برای صدور ویزای خود در نظر بگیرید. مدت زمان اعتبار ویزای توریستی کانادا بستگی به تصمیم کنسولگری کانادا دارد که تا چه مدت زمانی را برای شما مشخص می کند، اما مدارک ارائه شده از جانب شما و وابستگی به کشورتان در مدت اعتبار ویزا تاثیر گذار خواهد بود. با این وجود شما برای اقامت بیش از 6 ماه مجاز نخواهید بود و تا قبل از اتمام مدت اعتبار ویزا باید به کشور خودتان باز گردید.
2. سوپر ویزای کانادا
این نوع ویزا نوعی ویزای توریستی گفته می شود که برای والدین و یا پدربزرگ و مادربزرگ شخصی صادر می شود که در کانادا اقامت دائم دارد. یعنی شخص دعوت کننده فرزند یا نوه شخص متقاضی است. سوپر ویزا شرایط خاصی دارد و دعوت کننده در کانادا نباید حقوق کمتر از 24000 دلار در سال داشته باشد، در واقع با توجه به تعداد اعضای خانواده دعوت کننده این مبلغ افزایش پیدا می کند، اندازه واحد خانواده و حداقل درآمد مورد نیاز شخص دعوت کننده کانادایی:

1  نفر (فقط خود دعوت کننده) 24،949 دلار
2  نفر 31،061 دلار
3  نفر 38،185 دلار
4  نفر 46،362 دلار
5  نفر 52 583 دلار
6  نفر 59،304 دلار
7  نفر 66،027 دلار
برای بیش از 7 نفر، برای هر فرد مبلغ اضافی 6،723 دلار اضافه کنید.

تمامی مدارک مالی و مالیاتی شخص کانادایی باید در پرونده متقاضی سوپر ویزا وجود داشته باشد. دعوت کننده کانادایی باید بیمه خدمات درمانی شخص متقاضی را برای یکسال از داخل خاک کشور کانادا پرداخت کرده باشد و متقاضی باید تحت معاینه پزشکان سفارت قرار بگیرد و سلامتش قبل از ورود به کانادا تایید شود، این تاییدیه الزامی است تا مبادا هزینه های درمانی شخص متقاضی بر دولت کانادا وارد شود. اما همه این سختگیری ها برای این است که شما یک سوپر ویزای کانادا با مدت اعتبار 10 ساله دریافت خواهید کرد، در کشور ایران گذرنامه ها اعتبار 5 ساله دارند در نتیجه سوپر ویزای کانادا هم برای اشخاص ایرانی 5 سال معتبر هستند و بعد از صدور پاسپورت جدید سوپر ویزا به پاسپورت جدید الحاق می شود. سوپر ویزای کانادا یک ویزای مولتی است و با هر بار ورود شما می توانید تا 2 سال در کانادا اقامت داشته باشید.
شرایط و مدارک دریافت سوپر ویزای کانادا:

به عنوان متقاضی اصلی ویزا حداقل 18 سال داشته باشید.
گذرنامه معتبر با بیش از 6 ماه اعتبار که حداقل یک صفحه خالی داشته باشد.
تمامی مدارک شناسایی به زبان انگلیسی و یا فرانسوی ترجمه و مورد تایید دادگستری باشد.
گواهی سوء پیشینه با مهر تایید دادگستری
پرداخت تمامی هزینه های اخذ ویزای کانادا که حدودا 185 دلار کانادا است.
اسناد ملکی مورد نیاز سفارت کانادا
تکمیل صحیح فرم درخواست ویزای کانادا
بیانیه بانکی جهت اعلام توانایی پرداخت هزینه های سفر
با توجه به اینکه کانادا در ایران سفارت ندارد، جهت انجام مصاحبه وقت سفارت کانادا در هر زمانی باید آماده باشید.
ارائه تاییدیه پزشکی سفارت
ارائه مدارک ملکی و مالی جهت اثبات اقامت موقت در کانادا
ارائه مدارک جهت عدم تحصیل و کار در کانادا

مدت زمان صدور و اعتبار سوپر ویزای کانادا:
مدت زمان لازم برای صدور سوپر ویزای کانادا بستگی به کشوری دارد.که سفارت کانادا در آن قرار دارد.  به طور کلی شما باید 8 روز تا 45 یا 50 روز برای سوپر ویزا منتظر بمانید تا صادر گردد. سوپر ویزا با اینکه هدفی مانند ویزای توریستی دارد اما مدت اعتبار سوپر ویزا کاملا متفائت است. سوپر ویزا دارای اعتبار اولیه 2 ساله دارد.  پس از 2 سال اولیه، می توانید برای تمدید سوپر ویزا از داخل کانادا درخواست دهید. البته فراموش نکنید که شما باید تقاضای افزایش مدت زمان اعتبار ویزا حداقل 6 ماه قبل از اتمام اولین سوپر ویزا درخواست کنید.
3. ویزای دیپلماتیک کانادا
ویزای دیپلماتیک کانادا توسط دولت کانادا برای دیپلمات ها و مقامات دیگر کشورهایی که نیاز به ویزای کانادا دارند صادر می شود. این دیپلمات ها و مقامات باید از کشورهایی باشند که به ویزای کانادا نیاز دارند تا بتوانند به کانادا بروند و دارای گذرنامه (پاسپورت) دیپلماتیک باشند. با استفاده از ویزای دیپلماتیک شما در هر زمانی که بخواهید می توانید وارد خاک کانادا شوید اما تا زمانی اجازه ماندن دارید که مسئولیت و وظیفه ای برعهده داشته باشید و بعد از اتمام مسئولیت سریعا باید به کشور خود برگردید و در هیچ شرایطی اجازه تحصیل و شروع کار دیگری نخواهید داشت، اگر شما بخواهید یک سفر توریستی به کانادا داشته باشید در این صورت باید برای ویزای توریستی کانادا اقدام کنید.
استثناهای ویزای دیپلماتیک کانادا:

اگر دیپلمات ها و یا مقامات کشورهای خارجی گذرنامه قدیمی دارند که قبلا از سوی دولت کانادا پذیرش شده بوده و یا توسط رئیس پروتکل جهانی صادر شده باشد این افراد نیاز به دریافت ویزای کانادا نیستند.
اگر آنها دیپلمات های معتبر، نمایندگان، افسران و یا مقامات کشوری سازمان ملل یا آژانس های بین المللی یا سازمان هایی هستند که کانادا هم در آن عضو است، نیاز به دریافت ویزای کانادا نیست.

اما اگر شما یک دیپلمات رسمی هستید که این دو شرایط را ندارید، شما به ویزای دیپلماتیک یا رسمی کانادا نیاز دارید.
واجدین شرایط دریافت ویزای دیپلماتیک کانادا:

رئیس دولت (رئیس جمهور) یا عضو یکی از سازمان های درجه یک دولت باشید. اگر رئیس دولت هستید، اعضای خانواده شما واجد شرایط دریافت ویزای دیپلماتیک کانادا می باشند.
یکی از وزیرهای دولت
نماینده مجلس
سفیر کنسولگری
نماینده یک سازمان بین المللی
یکی از مقامات ارشد نظیر دبیر کل یا معاون دبیر کل
افسر ارشد دبیرخانه سازمان بین المللی هواپیمایی کشور

مدت زمان اعتبار ویزای دیپلماتیک کانادا:
این ویزا معمولا برای دوره زمانی که شخص دارای وظایف رسمی در کانادا است، داده می شود.  با این حال به طور کلی، ویزای دیپلماتیک و رسمی پس از ورود به کانادا به مدت 3 ماه معتبر است. اگر شما یک ویزای دیپلماتیک و رسمی کانادا دارید، شما مجاز هستید که همسر خود و فرزندانتان همراهتان باشند، اما اگر فرزندان شما بیش از 25 سال داشته باشند، آنها نمیتوانند با شما همراه شوند، اما می توانند باید برای ویزای توریستی کانادا اقدام کنند.علاوه بر اعضای خانواده، برخی از کارکنان خدمات نیز مجاز به همراهی شما هستند، خدمتکاران خصوصی دیپلمات ها یا مقامات و بادیگارهای امنیتی دیپلمات.
4. ویزای محرمانه کانادا
دولت کانادا برای مقامات دولتی ویزای دیپلماتیک صادر می کند با ابن حال افرادی هستند که شرایط دریافت ویزای دیپلماتیک را ندارند اما دارای مقام مهم در دولت هستند، دولت کانادا برای این افراد ویزای محرمانه را ایچاد کرده است. قوانین دریافت ای ویزا همانند ویزای دیپلماتیک است یعنی هنگامی که یک نفر این ویزا را داشته باشد، مجار است که برای مدت زمان محدود و مشخصی به کانادا سفر کند و فقط برای انجام مسئولیت های دولتی می تواند از این ویزا استفاده کند و اجازه ندارند به تحصیل یا کار دیگری بپردازند و اگر میخواهند از کانادا برای مدت زمان بیشتر بازدید کنند باید به جای ویزای محرمانه ویزای توریستی درخواست دهند.
شرایط و مدارک دریافت ویزای محرمانه کانادا:
شخص متقاضی برای دریافت ویزای محرمانه باید واجد شرایط الزامات زیادی باشد چرا که این ویزا معادل ویزای دیپلماتیک است. اگر این شرایط و مدارک را نداشته باشید و آماده نکنید، کنسولگری کانادا پرونده شما را بیشتر بررسی می کند. با این حال، اگر شما نمیتوانید ثابت کنید که واجد شرایط هستید، درخواست شما بلافاصله رد خواهد شد.  تنها راه حل پس از آن درخواست نوع دیگری از ویزای کانادا است.

دارای یک موقعیت مهم دیپلمایک باشید.
دعوتنامه رسمی از یک موسسه دولتی یا بین المللی کانادایی
گذرنامه معتبر با اعتبار بیش از مدت زمان سفر به کانادا
حداقل یک صفحه خالی در گذرنامه داشته باشید.
گواهی سوء پیشینه با مهر تایید دادگستری
پرداخت تمامی هزینه های اخذ ویزای کانادا که حدودا 185 دلار کانادا است.
اسناد ملکی مورد نیاز سفارت کانادا
بیانیه بانکی جهت اعلام توانایی پرداخت هزینه های سفر

مدت زمان صدور و اعتبار ویزای محرمانه کانادا:
مدت زمان صدور ویزای محرمانه به حجم کاری کنسولگری کانادا بستگی دارد.  با این حال، به طور کلی می توان از 1 هفته تا 2 ماه طول بکشد تا این ویزا توسط مقامات مورد پردازش قرار گیرد و صادر شود. ویزای محرمانه معمولا به عنوان یک ویزای مولتی ارائه می شود که تا 3 سال اعتبار دارد. از آنجایی که این نوع ویزای کانادا یک ویزای موقت است، شما مجاز به اقامت برای بیش از 6 ماه در یک دوره زمانی نیستید.
5. ویزای تسهیل کانادا
همانطور که از نامش پیدا است، ویزای تسهیل یعنی کمک می کند و یا سفر شهروند کانادایی با تابعیت دوگانه برای رفتن به کانادارا فراهم می کند. موارد زیادی وجود دارد که یک فرد دارای دو تابعیتی است، یکی کانادایی و دیگری از یک کشور خارجی تابعیت دارد. با فرض به اینکه شخص فرصت دریافت پاسپورت کانادایی ندارد که بتواند آزادانه به کانادا سفر کند، می تواند از ویزای تسهیل استفاده کند. ویزای تسهیلات اجازه می دهد که این شهروند کانادایی با گذرنامه خارجی وارد کانادا شود اما در مدت محدود فرصت دارند و بعد از آن باید کانادا را ترک کنند. دولت کانادا به راحتی ویزای تسهیلات صادر نمی کند مگر اینکه شخص متقاضی ثابت کند که اگر وارد کانادا نش.د ضرر جبران ناپذیری می بیند. بنابراین توصیه می شود که مراحل گرفتن پاسپورت کانادایی را آغاز کنید تا نیازی به ویزای تسهیلات در آینده نداشته باشید. علاوه بر این، اگر شما دارای تابعیت دوگانه با شهروندی کانادا هستید، اما کشور خارجی دیگر اجازه نمی دهد شما شهروندی دوم داشته باشید، از آن پس دولت کانادا ویزای تسهیلات را صادر نمی کند.  بنابراین اگر شما سعی کنید تابعیت کانادا خود را پنهان کنید مقامات کنسولگری کانادا این ویزا را صادر نمی کنند.
شرایط و مدارک دریافت ویزای تسهیل کانادا:
شما باید این شرایط و مدارک را برای دریافت ویزای تسهیل داشته باشید. اگر هریک از شرایط زیرا را نداشته باشید کنسولگری کانادا درخواست شما را رد می کند و جایگزین این ویزا آن است که برای نوع دیگری از ویزهای کانادا درخواست دهید.

ارائه تمام مدارکی که ثابت کند شما تابعیت کانادایی دارید مانند گواهی تولد
اگر زیر 18 سال دارید باید مدارکی ارائه دهید که نشان دهد پدر و مادر یا یکی از آنها تایعیت کانادا را دارند.
اسناد و مدارک کانادایی شما ازبین رفته باشد یا به سرقت رفته باشد.
قبل از سفر به کانادا پاسپورت کانادایی دریافت نکرده باشید.
فرزند یک خانواده خارجی که در کانادا متولد شده و بعد به کشور خود بازگشته اند.

مدت زمان صدور و اعتبار ویزای تسهیل کانادا:
از آنجا که ویزای تسهیل به افرادی که دارای شرایط اضطراری هستند و نیاز به رفتن به کانادا دارند، صادر می شود. زمان صدور این ویزا بسیار کوتاه است و ممکن است چند روز طول بکشد که ویزای شما صادر شود. بستگی به سفارت کانادا دارد که ویزای شما را برای چند ماه یا چند سال تایید کند اما هر چقد اعتبار داشته باشد شخص متقاضی نمی توناد بیشتر از 6 ماه در کانادا اقامت داشته باشد، با این حال ویزای تسهیل متفاوت است و اعتبار کوتاهی دارد و معمولا برای مدت زمانی که نیاز دارید و مشکل تان حل شود صادر می کنند.
6. ویزای تجاری کانادا
کانادا یک اقتصاد بسیار توسعه یافته ای دارد و همچنین این کشور بسیاری از کسب و کارها و افرادی را که می خواهند روابط تجاری را توسعه دهند، جذب می کند. گاهی اوقات این افراد ممکن است نیاز به ملاقات با شرکای تجاری کانادایی، امضای توافق نامه و یا شرکت در جلسات و کنفرانس ها دارند که در این صورت برای ورود به کانادا نیاز به ویزای تجاری دارند. ویزای تجاری کانادا یک ویزای موقت است که معمولا کمتر از 6 ماه معتبر استو شخصی که این ویزا را دریافت کرده است اجازه کار کردن و تحصیل نخواهد بود و فقط مجاز به شرکت در امور کاری خود است. افرادی که قصد کار کردن در کانادا را دارند نیاز به دریافت ویزای کاری هستند که در بخش بعدی به شرح آن می پردازیم.
شرایط و مدارک دریافت ویزای تجاری کانادا:

برای درخواست ویزای تجاری کانادا باید حداقل 18 سال داشته باشید.
دارای گذرنامه (پاسپورت) معتبر با یک صفحه خالی داشته باشید.
شما باید کسب و کاری در کشور دیگری غیر از کانادا داشته باشید یا کارمند یک شرکت ثبت شده در کشور دیگری غیر از کانادا باشید.
ارائه بیانیه بانک از داشتن درآمد مالی
ارائه دعتونامه تجاری
پرداخت هزینه های اخذ ویزای تجاری کانادا که حدودا 185 دلار کانادا است.
نامه تمکن مالی جهت توانایی پرداخت هزینه سفر تجاری به کانادا
ارائه مدارک پزشکی جهت اثبات سلامت جسمی
ارائه و اثبات از بازگشت به کشور خودتان
اثبات عدم تحصیل و کار در کشور کانادا

مدت زمان صدور و اعتبار ویزای تجاری کانادا:
با توجه به فشار کاری سفارت کانادا، باید 1 تا 6 هفته صبر کنید تا ویزای تجاری شما صادر گردد. از آنجا که ویزای تجاری ویزای اقامت موقت است، بیش از 6 ماه معتبر نیست. سفارت به شما توصیه می کند که فقط برای زمانی که در درخواست خود اعلام کرده اید، اقامت داشته باشید حتی اگر کمتر از 6 ماه باشد.  سفارت کانادا می تواند برای شما یک ویزا با اعتبار 3، 5 یا حتی 10 سال صادر کند، اما شما نباید بیش از 6 ماه در یک زمان اقامت داشته باشید.
7. ویزای زایمان یا تولد کانادا
در اصل ویزای زایمان یا ویزای تولد وجود ندارد و یک اصطلاح هستند. با دریافت ویزای موقت کانادا به مدت 6 ماه به شما اجازه دهد برای بازدید از اقوام یا توریستی وارد کانادا شوید و در زمان اقامت تان به بیمارستان مراجعه کنید و امور پزشکی زایمان خود را انجام دهید، البته شما با داشتن این ویزا به هیچ وجه از امکانات رایگان پزشکی برخوردار نخواهید شد. شما تنها اجازه دارید که به بیمارستان بروید و زایمان انجام دهید و پس از تولد فرزند، فرزندتان به طور خودکار شهروند کانادایی می شود و گذرنامه کانادایی دریافت می کند.
شرایط و مدارک دریافت ویزای زایمان یا تولد کانادا:
دولت کانادا جهت صدور ویزای کانادا برای زنان باردار هیچ مشکلی ندارد فقط باید خود متقاضی توجه داشته باشد که پرواز برایش خطرناک نباشد زیرا در صورت مشاهده مامورین فرودگاه، از سوار شدن به هواپیما جلوگیری می کنند.

برای درخواست ویزای تولد کانادا باید حداقل 18 سال داشته باشید.
گذرنامه معتبر که دارای حداقل یک صفحه خالی باشد.
مدارک سوء پیشینه با مهر دادگستری
پرداخت هزینه های اخذ ویزای کانادا که حدودا 100 دلار کانادا است.
نامه تمکن مالی جهت توانایی پرداخت هزینه سفر به کانادا
با توجه به اینکه کانادا در ایران سفارت ندارد، جهت انجام مصاحبه وقت سفارت کانادا در هر زمانی باید آماده باشید.
ارائه مدارک پزشکی جهت اثبات سلامت جسمی و روحی
ارائه و اثبات عدم کار و تحصیل در مدت زمان سفر به کانادا

مدت زمان صدور و اعتبار ویزای تولد یا زایمان کانادا:
بسته به حجم کار کنسولگری کانادا، ممکن است مجبور شوید از یک هفته تا حدود 5 یا 6 هفته صبر کنید تا ویزا شما صادر شود. از آنجایی که شما در حال برنامه ریزی برای تولد فرزندتان در کانادا هستید، قبل از نزدیک شدن به تولد، برای اخذ ویزا اقدام کنید، درصورتیکه روند دریافت ویزای کانادا خیلی طولانی شود با افزایش ماه بارداری تان فرودگاه به شما اجازه پرواز نخواهد دارد. همانطور که این ویزا هم با تمام ویزاهای موقت کانادا یکسان است، شما با این ویزا فقط می توانید برای مدت 6 ماه یا کمتر در کانادا اقامت کنید.
8. ویزای اهدا کننده عضو بدن کانادا
تقاضای دریافت اعضای بدن در هر کشوری زیاد است و بیماران بسیاری وجود دارند که منتظر پیوند عضو مورد نظرشان هستند. به همین دلیل است کشورها اجازه می دهند افراد اهدا کننده به صورت قانونی وارد کشورشان شوند، دولت کانادا هم این نوع ویزا را ارائه می دهد. ویزای اهدا کننده هم یک نوع ویزای موقت است که معمولا 6 ماه یا کمتر معتبر است و به شخص دارنده اجازه می دهد برای مدت کوتاهی در کانادا اقامت داشته باشد. این شخص مجاز به رفتن به کانادا و اهدای عضو به فردی که به آن احتیاج دارد است و در بیمارستان برای بهبودی خود بماند و سپس به کشور خود بازگردد.
شرایط و مدارک دریافت ویزای اهدا کننده عضو کانادا:
این ویزا دارای دو سری شرایط است: شرایط عمومی و شرایط ویژه. شرایط عمومی منظور شرایط اصلی دریافت ویزای کانادا است که شخص متقاضی باید واجد شرایط باشد. اما علاوه بر آنها این شخص باید شرایط ویژه این ویزا را داشته باشد. عبارتند از:

عضو شخص متقاضی که قصد اهدا یا پیوندش را دارد باید با گیرنده عضو سازگار باشد و مدارک پزشکی مورد تایید داشته باشد.
هزینه های مربوط به اهدای عضو باید توسط بیمه درمانی شخص دریافت کننده یا توسط یک سازمان دیگر پوشش داده شود و باید مدارک داشته باشید که شما نیز دارای بیمه خصوصی شخصی هستید.
ارائه مدارکی که شما عضو بدن خود را به شخص گیرنده نمی فروشید، بنابراین باید شواهدی وجود داشته باشد که هیچ گونه قاچاق عضو وجود نداشته و شما مایل به اهدا آن هستید.

مدت زمان صدور و اعتبار ویزای اهدا کننده عضو کانادا:
برای انجام این ویزا، ممکن است کنسولگری کانادا از هفته 1 تا 5 یا 6 هفته شواهد و مدارک ارائه شده شما را بررسی کند البته گر آنها مدارک اضافه تری درخواست کنند، روند پردازش ویزا بیشتر طول خواهد کشید. مدت اعتبار ویزای اهدا کننده عضو 6 ماه یا کمتر است، با این حال ممکن است برای یک مدت طولانی تری ویزا ارائه شود، اما شما مجاز به اقامت بیش از 6 ماه نیستید. اما اگر شما نیاز دارید که بیشتر بمانید، می توانید با ارسال مدارک به کنسولگری یا سفارت کانادا و اعلام کنید که لازم است بیشتربمانید، چراکه دوره نقاهت شما هنوز تمام نشده است.

9. ویزای تحصیلی کانادا
نظام آموزشی کانادا یکی از بهترین مقاصد برای علاقه مندان به تحصیل است اما این تحصیل با دریافت ویزای تحصیلی کانادا امکان پذیر است. سیستم آموزشی کانادا به شکل استانی یا ایالتی تقسیم بندی شده است و هر استان فرآیند مخصوص به خود را دارد. البته نظام کلی آموزش کانادا تحت نظارت دولت فدرال بوده و با وجود تمام تفاوت ها، دولت کانادا سیستم آموزشی به روز و یکپارچه ای دارد. کشور کانادا در میان کشورهای توسعه یافته جهان بیشترین هزینه را در بخش آموزش می کند. باید بدانید که سیستم آموزشی کانادا به دو بخش آموزش عمومی یا همگانی و آموزش خصوصی یا غیرانتفاعی تقسیم می شود و این تقسیم بندی برای تمام دوره های ابتدایی، متوسطه و دانشگاهی یکسان است. ویزای تحصیلی کانادا اجازه می دهد دانشجویان خارجی در طول تعطیلات خود به خارج از کشور کانادا و به کشور سفر کنند، با این حال، هنگامی که آنها به کانادا برگردند، باید مدارک وضعیت خود را ارائه دهند. آنها باید ویزای معتبر خود را و اجازه تحصیل شان را نشان دهند، در غیر این صورت دانشجو مجاز به ورود به کانادا نیست. بنابراین قبل از اینکه از کانادا بیرون بیایید، اطمینان حاصل کنید که اسناد و مدارک شما صحیح و معتبر هستند.

اگر کسی برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام کند باید یکی از دو نوع ویزای تحصیلی انتخاب کند، عبارتند از:

ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا
ویزای تحصیلی دانشجویی کانادا

ویزای دانش آموزی کانادا
در کشور کانادا آموزش تحصیلی از سن 5 سالگی شروع می شود و تا سن 17 سالگی ادامه دارد. تقسیم بندی سطوح آموزشی در کشور کانادا از سطح 1 آغاز و تا سطح 12 ادامه دارد، البته یک استثناهم وجود دارد که در استان کبک 11 سطح وجود دارد. پیش دبستانی در اکثر استان های کانادا سطح 1 است و دوره ابتدایی تا سطح 6 بوده، مقطع راهنمایی از سطح 7 شروع شده و در سطح 9 پایان می یابد. دوره دبیرستان هم در کاناد از سطح 10 آغاز و در سطح 12 به اتمام می رسد. اگر شما قصد دارید که فرزند خود را در دوره دانش آموزی برای ادامه تحصیل به کانادا بفرستید باید بدانید که بر اساس قوانین آموزشی دولت کانادا، دانش آموزان خارجی باید سالانه 10 تا 14 هزار دلار کانادا پرداخت کنند، البته هزینه مدارس غیرانتفاعی و خصوصی ببالاتر از این اعداد است.
ویزای دانشجویی کانادا
تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا بعد از اتمام سطح 12 دبیرستان شروع می شود که شامل دوره های لیسانس، فوق لیسانس، دکترا و فوق دکترا می باشد. در بسیاری از شهرهای مختلف ایالت‌های کانادا دانشگاه های بین المللی وجود دارد و آماده پذیرش دانشجوهای خارجی هستند. مدارک تحصیلی اخد شده از دانشگاه‌ های کانادا در سراسر جهان معادل‌ سازی شده و به رسمیت شناخته می شوند. البته در شرایط فعلی دولت کانادا به شدت به نیروی کار متخصص و جوان احتیاج دارد با این حال بیشتر افرادی که در کانادا اقامت دارند ترجیح می دهند دوره های آموزشی کوتاه مدت در کالج ها و موسسات آموزشی ببینند تا علاوه بر کسب مهارت سریع تر جذب بازار کار شوند، بنابراین افراد کانادایی کمتر علاقه مند به تحصیل در دانشگاه ها هستند.
ویزای همراه تحصیلی کانادا
سفر به کشور کانادا در مقاطع ابتدایی، اینکه فرزند شما در چه شرایطی تحصیل کند و در چه شرایط و مکانی زندگی کند باعث ایجاد نگرانی و استرس برای شما خواهد شد. از این رو دولت کانادا شرایط ویژه ای برای همراهان دارنده ویزای تحصیلی در نظر گرفته است و به خانواده دارندگان ویزای تحصیلی ویزای همراه می دهد، این ویزای همراه خود به دو دسته تقسیم می شود:

ویزای توریستی همراه
ویزای کار همراه

ویزای توریستی همراه
این نوع ویزا هم زمان با درخواست ویزای تحصیلی دانشجو یا محصل ارائه می شود. والدین دانشجو و یا دانش آموز می توانند ویزای همراه کانادا را با مدت اعتبار 6 ماهه دریافت کنند. توجه داشته باشید که اگر یکی از والدین ویزای کاری یا ویزای تحصیلی داشته باشند فرزند آنها برای دریافت ویزای تحصیلی خود نیاز به ارائه نامه قبولی از مدارس کانادا را ندارد و می تواند بدون هیچ مشکلی برای ویزای تحصیلی درخواست دهد.
ویزای کار همراه
اگر شخص متقاضی ویزای تحصیلی در یکی از دانشگاه ها و کالج های معتبر کانادا قبول شده باشد یا در حال تحصیل باشد، همسر او می تواند برای ویزای کار اقدام کند. این ویزا به همسر دانشجو اجازه خواهد داد که به صورت تمام وقت و بدون نیاز به دریافت دیگر مجوزها مشغول کار شود. این نوع ویزا هم مانند نمونه قبلی می توان هم زمان با ویزای تحصیلی کانادا درخواست داد و همچنین می توانند این درخواست را در حین تحصیل یا بعد از استقرار ارائه دهند.
شرایط و مدارک دریافت ویزای تحصیلی کانادا:

گذرنامه معتبر به همراه حداقل یک صفحه خالی
نامه تمکن مالی برای 4 ماه
پرداخت هزیه های اخذ ویزای تحصیلی کانادا
دعوتنامه تحصیلی یا نامه قبولی در مدارس کانادا
ترجمه تمامی مدارک شناسایی
سند ازدواج و ترجمه آن در صورت همراه بودن همسر متقاضی
گواهی اشتغال و ترجمه آن

مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی کانادا:
ویزای تحصیلی کانادا تنها برای مدت برنامه تحصیلی و 90 روز معتبر است.  در این 90 روز به شما این امکان داده می شود که برای ترک کانادا یا برای تمدید ویزای تحصیلی خود درخواست کنید.
10. ویزای مطالعاتی کانادا
این نوع ویزا جهت افزایش اطلاعات علمی و فرهنگی بین کانادا و دیگر کشورها صادر می شود. این ویزا به افرادی تعلق می گیرد که از شرایط علمی و پژوهشی بالایی برخوردار هستند. اشخاص متقاضی برای گذراندن دوره های مطالعاتی در کشور کانادا باید خودشان هزینه زندگی خود را پرداخت کنند و به هنگام درخواست ویزای مطالعاتی باید مدارکی جهت اثبات توانایی پرداخت هزینه های سفر، ارائه دهد اما اگر یک مرکز خاص یا موسسه ای امور مالی سفر متقاضی را پرداخت می کند باید دعوتنامه ای از جانب این موسسه داشته باشد.
شرایط و مدارک دریافت ویزای مطالعاتی کانادا:

برای درخواست ویزای مطالعاتی کانادا باید حداقل 18 سال داشته باشید.
گذرنامه معتبر که دارای حداقل یک صفحه خالی باشد.
تکمیل فرم درخواست ویزای کانادا
سند ازدواج و ترجه آن
گواهی اشتغال به کار و ترجمه آن
دعوتنامه یا نامه پذیرش از طرف دانشگاه کانادایی
آخرین مدرک تحصیلی
فرم LMIA
مدارک سوء پیشینه با مهر دادگستری
پرداخت هزینه های اخذ ویزای کانادا
نامه تمکن مالی جهت توانایی پرداخت هزینه اقامت در کانادا
با توجه به اینکه کانادا در ایران سفارت ندارد، جهت انجام مصاحبه وقت سفارت کانادا در هر زمانی باید آماده باشید.
ارائه و اثبات عدم کار و تحصیل در مدت زمان سفر به کانادا

11. ویزای کاری کانادا
کار در کانادا راه بسیار خوبی برای به دست آوردن تجربه است، که می تواند کمک زیادی به باز کردن درب هایی برای شما تا برای همیشه در کانادا بمانید. این نوع ویزا یک ویزای کاری موقت کانادا است که ترکیبی از اقامت و اجازه کار می باشد. این دسته از ویزای کانادا محبوب ترین ویزاها بوده و مناسب کارگران ماهر و حرفه ای است. شما می توانید اگر پیشنهاد شغلی دارید یا اگر می خواهید برای کار به کانادا بروید، از این ویزا استفاده کنید. شما با این ویزا مجاز به ماندن در کانادا برای 6 ماه یا کمتر، در حالی که اجازه کار در کانادا را هم می دهد. این ویزای کاری کانادا دائمی نیست و بعد از چند ماه یا چند سال بسته به نوع ویزایی که دارید، منقضی می شود. این بدان معنی است که می توانید تقاضای تمدید ویزا دهید یا بازگشت به کشور خود کنید. پس از اینکه ویزای کاری شما منقضی می شود و شما دیگر مجاز به اقامت و کار در کانادا نیستید. برای اخذ ویزای کاری کانادا نیز به شرکت یا کارفرمایی نیاز می باشد که شهروند یا مقیم دائم کانادا باشد. کانادا بر اساس یک سری فعالیت های خاص که از سمت دولت کانادا اعلام می شود مجوز صادر کند که باید برای توسعه ی اقتصاد کشور کانادا ارزشمند و مفید باشد.
شرایط و مدارک دریافت ویزای کاری کانادا:

گذرنامه معتبر به همراه حداقل یک صفحه خالی
نامه تمکن مالی
پرداخت هزیه های اخذ ویزای کانادا
تکمیل فرم های مخصوص ویزای کاری کانادا

مدت زمان اعتبار ویزای کاری کانادا:
مدت زمان پردازش و ارائه ویزای کاری کانادا حدود 3 تا 27 هفته و بستگی به کشور شما دارد. کنسولگری یا سفارت کانادا تصمیم می گیرد که ویزای کاری شما تا چه مدت اعتبار داشته باشد. اما شما فقط می توانید به مدت 3 ماه در کانادا کار کنید و بعد از آن به کشور خود بازگردید و اگر ویزای شما هنوز معتبر بود امکان ورود مجدد شما وجود دارد.

ویزای دائمی کانادا

ویزای دائمی کانادا ویزایی است که اجازه می دهد تا شخص دارنده ویزا به طور دائم در کانادا اقامت داشته باشد، درواقع یک ویزای مهاجرتی است، درست مثل گرین کارت ایالات متحده میباشد.  هنگامی که شخصی ویزای دائمی کانادا را دریافت می کند، می تواند به هر استان از کانادا برود، زندگی کند، کار کند و یا تحصیل کند، به عنوان یک شهروند کانادایی محسوب می شود.

شما با داشتن اقامت دائم کانادا مجاز به انجام موارد زیر هستید:

از مزایای اجتماعی دیگر کانادایی ها برخوردار می شوید، مانند اینکه تحت پوشش مراقبت های بهداشتی و درمانی قرار می گیرید.
می توانید در هر کجایی از کانادا که دوست داشته باشید زندگی، تحصیل و یا کار کنید.
از لحاظ آزادی تحت قانون کانادا قرار می گیرید.
از تمام مزایا و امکانات شهروند کانادایی بهره مند می شوید.

البته برای دریافت تمامی مزایا باید به طور منظم مالیات خود را پرداخت کنید و به قوانین کشور احترام بگذارید. توجه داشته باشید که حتی زمانیکه شما ویزای اقامت دائم کانادا را دریافت کرده اید اجازه رای دادن و اشتغال در کارهای امنیتی کشور کانادا ندارید. چون شما با این ویزا فقط اقامت دائم دارید و به عنوان یک شهروند کامل نیستید. شما بعد از دریافت پس از دریافت کارت PR، به مدت 2 سال در یک دوره 5 ساله در کانادا زندگی کنید در صورت عدم انجام این کار، وضعیت اقامت دائم از شما سلب می شود. بنابراین برای جلوگیری از از دست دادن موقعیت خود، باید از تمامی قوانین و مقررات کانادا پیروی کنید. ویزای اقامت دائم کانادا به چند دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

ویزای تجاری حرفه های تخصصی فدرال (FSTP)
ویزای کارگران ماهر فدرال (FSWP)
ویزای سرمایه گذاری استانی (PNP)
ویزای سرمایه گذاری از طریق کبک (QSWP)
ویزای خانوادگی
ویزای پرستار خانگی و مراقبت از کودکان و سالمندان (LCP)

ویزای تجاری حرفه های تخصصی فدرال  (FSTP)
این ویزای کانادایی از تاریخ 2 ژانویه 2013 شروع شده است و نوعی ویزای اقامت دائم کانادا برای افراد حرفه ای در تخصص های: مکانیک هواپیما، نجاران، اپراتورهای جرثقیل، برق، مکانیک تجهیزات سنگین، آهنگران، ماشین آلات، لوله کش، جوشکارها و سایر صنایع ماهر. افراد حرفه ای خارجی به همراه اعضای خانواده خود که واجد شرایط هستند می توانند برای طولانی مدت در کانادا زندگی کنند و کار می کنند و از بیمه های درمانی رایگان استفاده کنند. در روند اخذ ویزای حرفه های تخصصی فدرال، شما توسط دولت کانادا در مورد عوامل زیر مورد ارزیابی قرار خواهید گرفت:

مهارت شما در زبان انگلیسی و یا فرانسه
تحصیلات دانشگاهی شما
تجربه کاری شما
سن شما

ویزای کارگران ماهر فدرال  (FSWP)
این نوع ویزای کانادا یک ویزای اقامت دائم کانادا است. برنامه کارگر ماهر فدرال برای کارگران ماهری است که قصد دارند در هر منظقه یا استانی بجز کبک اقامت داشته باشند. متقاضیان بر مبنای تحصیلات خود درخواست ویزا می کننند. امتیاز مورد نظر برای این ویزا ۶۷ می باشد و شغل شما باید به صورت حرفه ای در کانادا رایج باشد. شغل های جدید مانند: حسابداران، انواع مختلف مهندسین و مدیران، تحلیلگران امور مالی، پزشکان، پرستاران، برنامه نویسان کامپیوتر و استادان دانشگاه. در روند اخذ ویزای کارگران ماهر فدرال، شما توسط دولت کانادا در مورد عوامل زیر مورد ارزیابی قرار خواهید گرفت:

مهارت شما در زبان انگلیسی و یا فرانسه
تحصیلات و مدارک دانشگاهی شما
تجربه کاری شما
سن شما

ویزای سرمایه گذاری استانی  (PNP)
دولت کانادا توافقنامه ای را بوجود آورده است که در آن استان های محلی می توانند مهاجرانی که مایل به اقامت در محل خود هستند، انتخاب کنند. در برنامه های استانی، مهاجران را بر اساس سیستم امتیازبندی بررسی می کنند و افرادی که دارای شرایط مناسب در بازار کار و اقتصاد این استان ها هستند، انتخاب می ‌شوند، البته هر استانی شرایط مختص به خود را دارد. برای دریافت ویزای سرمایه گذاری استانی (PNP)، ابتدا باید استانی را که می خواهید در آنجازندگی کنید را انتخاب و سپس درخواست شما مورد بررسی قرار می گیرد. متقاضیان باید نشان دهند که برای همیشه قصد زندگی در استان انتخاب شان را دارند و البته به زبان آن استان، آشنایی دارند. بعد از تایید درخواست متقاضی بر اساس برنامه استانی، استان مربوط تاییدیه‌ ای را برای شخص متقاضی صادر می کند و سپس دولت کانادا نسبت به صدور ویزای اقدام به عمل می آورد.
ویزای سرمایه گذاری از طریق کبک (QSWP)
استان کبک برنامه ویژه ای برای مهاجرت به کانادا به نام (QSWP) در نظر گرفته است. کبک بزرگترین استان کشور کانادا بوده و نیاز به هزاران کارگر خارجی ماهر برای حرفه ها و شغل های مختلف دارد. به خصوص اگر مهارت های ویژه ای همچون تسلط به زبان فرانسه داشته باشند. در حال حاضر ساده ترین و سریع ترین راه مهاجرت به کانادا برای سرمایه داران، از طریق استان کبک است. متقاضیان این ویزا که واجد شرایط هستند در لبتدا برای خود و خانواده ‌شان اقامت 2 ساله میگیرند و بعد از آن اقامت دائم دریافت می کنند. نکته مهمی که در این نوع ویزا وجود دارد این است که بر خلاف روش‌های سرمایه گذاری در دیگر استان ها متقاضی ملزم به آموختن زبان فرانسه نمی باشد.
ویزای خانوادگی
دولت کانادا از فرهنگ خانواده داری حمایت می کند و خانواده را مهم تلقی می کند. هنگامی که شما به عنوان یک شهروند کانادایی تلقی شوید و اقامت دائم دریافت کنید حق دارید که همسر و فرزندان تان را حمایت کنید و آنها را به نزد خود فرا خوانید تا آنها هم اقامت دائم بگبرند، اما از آن پس شما مسئول تامین امور مالی خانواده خود هستید.
ویزای پرستار خانگی و مراقبت از کودکان و سالمندان (LCP)
یکی از دیگر روش های مهاجرت به کانادا و دریافت ویزای اقامت دائم، مهاجرت از طریق پرستاری از افراد معلول و مراقبت از کودکان زیر ۱۸سال و سالمندان بالای ۶۵ سال است.این نوع ویزا نیاز به تجربه کاری، دیپلم دبیرستان و سطح خوب زبان انگلیسی یا فرانسوی می باشد. برنامه کاری برای این ویزا به صورت ۳۰ ساعت کار در طول یک هفته بوده و طبق آن کارفرما باید درخواست نیاز به پرستار کند و در صورتی که پرستار کانادایی یا خارجی ساکن کانادا پیدا نشود می توانند از پرستارهای غیر کانادایی استفاده کنند و شخص متقاضی اقامت دائم دریافت می کند.

مراحل درخواست دریافت ویزا کانادا
شما برای درخواست ویزای کانادا با 2 روش رو به رو هستید که باید از طریق یکی از این دو روش شروع کنید:

ثبت نام آنلاین دریافت ویزای کانادا
مراجعه حضوری به سفارت کانادا

سایت رسمی سفارت کانادا به متقاضیان خود روش آنلاین را پیشنهاد می کند. روش آنلاین نسبت به روش حضوری بسیار کم هزینه و سریع تر انجام می شود. در روش آنلاین شما باید یک حساب کاربری (اکانت) داشته باشید. در صورت نداشتن حساب کاربری ایجاد کنید و وارد سایت سفارت شده و فرم درخواست ویزای کانادا را صحیح و کامل پر کنید و بعد از پرداخت هزینه ویزا، یک شماره پیگیری دریافت می کنید، با این کد شما می توانید مراحل دریافت ویزا را پیگیری کنید تا متوجه شوید که در چه مرحله ای قرار دارد. با توجه به تعطیلی سفارت کانادا در ایران، روش آنلاین اخذ ویزای کانادا بهترین انتخاب برای متقاضیان ویزا است. در روش حضوری متقاضی بدون نیاز وقت قبلی به یکی از دفاتر درخواست ویزا مراجعه کرده و مدارک و فرم های مورد نیاز را تحویل می دهد و بعد از انجام انگشت نگاری به ایران باز می گردد.

مراحل درخواست آنلاین ویزای کانادا:

ایجاد یک حساب کاربری شخصی
تکمیل فرم اخذ ویزای کانادا
پرداخت آنلاین هزینه های مربوط به ویزا و انگشت نگاری
دریافت ایمیل تایید درخواست به همراه شماره پیگیری
اخذ نامه انگشت نگاری
حضور یافتن در یکی از سفارت خانه های کانادا جهت انگشت نگاری
بعد از اعلام قبولی درخواست ویزای کانادا، مراجعه مجدد به سفارت برای تحویل پاسپورت
در پایان دریافت ویزای کانادا

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کانادا
مدارک لازم جهت اخذ ویزای کانادا به نوع ویزای شما بستگی دارد و هرکدام متفاوت است. در این بخش ما مدارک عمومی ویزای کانادا را ذکر می کنیم:

اصل پاسپورت شخص متقاضی به همراه حداقل 6 ماه اعتبار
2 قطعه عکس جدید و رنگی با پس زمینه سفید
ترجمه شناسنامه و سند ازدواج در صورتی که همسرتان در سفر همراه تان باشد.
تکمیل صحیح فرم ویزای کانادا (برای هر شخص یک فرم جداگانه باید پر شود)
ناماه تمکن مالی برای 4 ماه
پرینت گردش حساب بانکی برای مدت 2 ماه
گواهی اشتغال به کار و ترجمه آن
دعوتنامه کانادا (در صورت نداشتن دعوتنامه برگه رزرو هتل و بلیط رفت و برگشت)
گواهی سوء پیشینه با مهر دادگستری

اخذ ویزای تضمینی کانادا
دعوتنامه از مدارک اخذ ویزای کانادا است که با داشتنش روند دریافت ویزا را تسریع می کند اما هیچ تضمینی در اخذ آن نیست. ویزای تضمینی کانادا نیازمند به وجود دعوتنامه از سوی یک شرکت یا موسسه یا فرد حقیقی است. البته باید بدانید که لفظ ویزای تضمینی کانادا کاملا اشتباه است و بیشتر توسط افراد سودجو مورد استفاده قرار میگیرد. چراکه با داشتن تمامی مدارک و شرایط ویزای کانادا بازهم دلیلی وجود دارد که در روز مصاحبه آفیسر سفارت از صحبت های شما قانع نشود و شما را با داشتن بهترین مدارک ریجکت کند.
مدت زمان صدور ویزای کانادا
پاسخ این سوال یکی از بزرگترین نگرانی های متقاضیان ویزای کانادا است. با توجه به تعطیلی سفارت کانادا در ایران و پیکاپ ویزای کانادا در کشورهای اطراف باید حدود 4 تا 5 هفته زمان در نظر بگیربد. البته بعد از اینکه انگشت نگاری انجام شد، 41 روز کاری تا 121 روز کاری طول می کشد که سفارت کانادا پاسخ صدور ویزای شما را دهد.
ریجکت شدن ویزای کانادا
رد شدن درخواست ویزا یا ریجکت ویزا ممکن است برای هر کسی رخ دهد، ریجکت شدن به این معنی است که مدارک تان کافی نبوده یا نتوانسته اید آفیسر سفارت را قانع کنید تا اجازه اقامت موقت در کانادا را برای شما صادر کند. اما عواملی وجود دارد که درصد ریجکت شدن ویزای شما را بالاتر می برد، دلایل ریچکت ویزای کانادا عبارتند از:

تردید آفیسر سفارت از بازگشت شما به کشورتان پس از اتمام مهلت ویزا
نداشتن سابقه سفرهای خارجی به خصوص سفر به حوزه شینگن
کافی نبودن مدارک مالی متقاضی
عدم پیوند‌ خانوادگی شخص متقاضی در کشورش
داشتن سوء پیشینه
نداشتن مدارک پزشکی جهت اثبات سلامت روحی و روانی متقاضی